Czym zajmuje się radiolog - wykład z cyklu Programu Patronackiego

O szczegółach tej specjalizacji opowiadała licealistom dr Karolina Grąt z II Zakładu Radiologii Klinicznej UCK WUM. – Radiologia to dziedzina bardzo szeroka i bardzo ciekawa. Każdy może znaleźć w niej coś dla siebie – podkreślała prelegentka.

Czym zajmuje się radiolog?

Radiolog to lekarz po skończonej 4,5-letniej specjalizacji. Zajmuje się pacjentami w każdej grupie wiekowej. Analizuje badania obrazowe pod kątem m.in.: wad wrodzonych, chorób infekcyjnych, chorób nowotworowych, wszelkich urazów, a także w ramach profilaktyki zdrowotnej.

Dr Karolina Grąt mówiła o częstym przekonaniu, że radiolog wykonuje badania obrazowe i obsługuje sprzęt, np. RTG czy tomograf. Wyjaśniała, że tym zajmuje się elektroradiolog, zaś radiolog interpretuje i opisuje obrazy wykonane za pomocą tej aparatury.

Radiolog proponuje też - na podstawie informacji otrzymanych od klinicystów - metodę badania obrazowego pacjenta oraz radzi, jak przygotować chorego do wybranej procedury.

Pełni ponadto nadzór nad pracownią radiologiczną. To ważne, ponieważ wielu pacjentom podaje się środek kontrastowy, na który niektórzy z nich są uczuleni, więc w konsekwencji może dojść do działań niepożądanych.

– W takiej sytuacji jako lekarze jesteśmy zobligowani do wdrożenia odpowiedniego leczenia – mówiła prelegentka.

Ilu mamy radiologów w Polsce?

Naczelna Izba Lekarska podaje, że w Polsce jest obecnie 4300 radiologów wykonujących ten zawód. Od kilkunastu lat specjalizacja cieszy się dużym zainteresowaniem, a prawie 1000 osób z tej grupy to radiolodzy przed 40 rokiem życia.

– Ze względu na starzejącą się populację oraz powszechne schorzenia onkologicznie, a co za tym idzie - coraz większą liczbę wykonywanych badań obrazowych, radiolodzy będą bardzo potrzebni jeszcze przez długi czas – mówiła dr Grąt.

Radiologia a sztuczna inteligencja

– To temat bardzo na topie, pojawia się wiele głosów, że AI staje się dla nas - radiologów - zagrożeniem – mówiła prelegentka.

Podkreślała, że nie wydaje się, aby specjaliści z tej dziedziny mieli zostać zastąpieni przez sztuczną inteligencję. Jednak w kolejnych latach na pewno pojawiać się będzie dużo rozwiązań z obszaru sztucznej inteligencji ułatwiających i przyśpieszających pracę radiologom.

– Co będzie za lat 40 czy 50? Trudno powiedzieć, ale pamiętajcie, że zawsze zostanie radiologia zabiegowa i badania USG, które na pewno o wiele trudniej będzie robić maszynom – spuentowała dr Grąt.

 

Wykład zakończyła dyskusja z uczniami. W spotkaniu udział wzięły: X Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej, VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV, II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego, XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego.

 

Zachęcamy też do lektury felietonu dr Karoliny Grąt na temat projektu naukowego, którego celem będzie porównanie trzech różnych metod wywoływania przerostu miąższu wątroby. Badanie przeprowadzi zespół badaczy z II Zakładu Radiologii Klinicznej, Zakładu Medycyny Nuklearnej oraz Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM.